Çocuklarda Oyun Terapisi

Oyun Terapisi

Oyun terapisi; çocuğun bilişsel, duygusal, psikolojik ve fiziksel gelişiminde en etkili yöntemlerden biridir. Her yaş ve gelişimin dönemini temsil eden oyuncaklar vardır. Kitap/Öyküler, oyun hamuru, resim yapma, parmak boyası, lego, minyatür hayvanlar, kum havuzu, bebekler, taşıtlar, çalışma kağıtları, peluş hayvanlar,giysiler,ev mobilyaları, silahlar, fotoğraf makinesi, misket, top, telefon, ip vb.

Uzman; çocuğun oyunu nasıl karşıladığından başlayarak hangi oyuncakları seçtiği, bu oyuncaklarla nasıl oynadığı, kendini ve çevresini nasıl tanımladığını saptar. Çocuğun oynamayı seçtiği oyuncaklar ve oynama stili üzerinden çocuğun problemini, eksik veya başarılı olduğu alanları anlar. Bu yöntemin avantajı çocuğun kendini konuşmaktansa oynayarak ifade etmesinden gelir.

Oyun terapisi; hiperaktivite, depresyon, yas ve kayıp süreci, istismar, öfke problemleri, boşanma, anne baba ilişkileri, davranış bozuklukları, anksiyete, korkular, öğrenme güçlüğü gibi durumlarla uğraşır. Sadece tedavi yönü değil koruyucu yönü de çok fazla olan bir terapi biçimidir. Genelde 2.5 yaşından başlar 13 hatta daha büyük yaşlara kadar gidebilen uygulama alanları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir