Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası

Hem ebeveynler için hem de kardeşi dünyaya gelen çocuk için hayatlarında birden yeni bir sayfa açılmıştır. Bu dönemde özellikle çocuk çok fazla değişiklikle karşı karşıya kalmıştır. Bu yenilikler çocuklar için endişe vericidir. Bazı çocuklarda çok belli başlı kıskançlık göstergesi davranışlar gözlemlenirken, bazı çocuklar çok daha sessiz sakin yaşar bu dönemi. Ancak bilinmelidir ki kıskanmayan çocuk yoktur. Zaten böyle bir durumun olmaması da olağan dışıdır. Bu yaşamın doğal bir parçasıdır. Sevginin paylaşılmak zorunda olunmasına verilen tepkidir. Çocuğa bununla baş etme becerisi kazandırılmalıdır.

Çocuğun yaşı, çevresel faktörler, ailenin doğumdan önce çocuğu kardeş için hazırlaması gibi birçok değişken kıskançlığın boyutunu etkilemektedir. Çocuklar için yaş küçüldükçe kıskançlık artar diyebiliriz. Özellikle 7-8 yaşa kadar çocuklar sağ beyinlerini aktif kullanırlar. Dolayısıyla sözel açıklamalar onlar için yeterli olamamaktadır. Bu yaş öncesi çocuklar da fren sistemi tam olarak gelişmemiştir. Hareketlerini kontrol etmekte zorlanırlar. Siz kardeşini ne kadar sevmesi gerektiğini anlatsanız da ona duyduğu öfkeyle yalnız kaldığı ilk fırsatta minik bir vurma, saç çekme gibi zarar verici hareketler olacaktır. Doğum öncesi süreç yönetilirken de yeni bir kardeş için yapılan hazırlıklar onun kendisinin eskisi kadar istenmediği şeklinde algıya sebep olabilir. Ayrıca ailede özellikle aile büyüklerinin ilk çocuğa verdikleri yoğun ilginin yeni gelen kardeşle birlikte azalması çocukta rekabeti doğuracaktır. Kardeşiyle taht kavgasına girecektir. Artık o tacı alınan prens/prensestir.

Tüm bu süreçler yaşanırken ailelerin çocukta olan değişiklikleri yakından takip etmesi ve endişeye kapılmaması beklenir. Çocuğa kendileri için hala çok özel ve önemli olduğu hissettirilmelidir. Mümkün olduğunca çocuğun hayatında yeni bir değişiklik olmamasına dikkat edilmelidir; taşınma, okula başlama, tuvalet eğitimi gibi. Özellikle küçük yaş çocuklar için kardeş gelmeden önce odaların ayrılması önemlidir. Kardeşim geldiği için ben gidiyorum algısı oluşmamalıdır. Aileler için çocuğun yaşına uygun olarak vereceği tepkileri bilmek ve hazırlıklı olmakta fayda vardır. Bununla birlikte her çocuk için bu süreç aynı olmayacaktır. Bu dönem anne için de hiç kolay değildir. Ancak unutulmamalıdır ki anne ne kadar sakin ve güçlü durursa çocuklarda bu dönemi o kadar mutlu ve huzurlu atlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir