Psikolojik Danışman Sonay Tuğrul

Sonay Tuğrul

( Psikolojik Danışman, Emdr Terapisti, Aile Danışmanı)

1970 yılında Adana’nın Kadirli ilçesinde doğdum. 1990 yılında Adana Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik Bölümü’nden mezun oldum. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’ne başladım. 1994 yılında mezun oldum. 5 yıl YA-PA Firmasında çocuk gelişimi takibi, temel alışkanlıkları kazandırma ile ilgili aile danışmanlığı yaptım. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Nevin Dölek’ten “Çözüm odaklı kısa okul danışmanlığı ve terapatik kartlarla uyum davranış sorunlarını giderme” eğitimimi tamamlayıp çok sayıda yuva, ilköğretim, lise ve rehberlik araştırma merkezinde okul danışmanlığı yaptım.

AÇEV ile çok sayıda “Anne Destek Eğitimi”, “Davranış Değiştirme”, “Etkili Öğretmenlik” grup çalışmalarında,grup liderliği görevini sürdürdüm. 2007 yılında “Oyun Terapisi” eğitiminin ardından Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde 475 saatlik “Aile Danışmanlığı” sertifika programını tamamladım. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Emre Konuk’dan yetişkin, Prf. Dr. Ümran Korkmazlar’dan çocuk, ergen ve aile ile EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), 1. ve 2. düzey eğitim ve süpervizyonları bitirdim. Ardından Soma Psikososyal müdahale, EMDR ile “Hikaye Tekniği”, Michel Silvestre’den “Bağlamsal ve Entegratif Yaklaşım ile Aile Terapisi”, Sophia Barna’dan “EMDR ile Ergenlerde Performans Gelişimi” eğitimini aldım.

Klinik Psikolog Hejan Özdemir’den “EMDR ile Panik Bozukluk ve  Fobi Tedavisi” eğitimini tamamladım.İleri Düzey EMDR eğitimim hala sürmektedir. Çocuk gelişimi testleri, zeka testleri, kişilik testleri eğitimlerinin ardından “Kuklaların Danışmanlık ve Terapide Kullanımı” konulu kursa katıldım. Yine Profesör Ümran Korkmazlar’dan 1. ve 2. düzey “Özel Öğrenme Güçlüğü” programını tamamladım. 3. düzey eğitimim hala devam etmektedir.

Çalıştığım Kurumlar:

* Haseki Hastanesi ve Taksim İlkyardım Hastanesi’nde 4 yıl Hemşirelik
* M.E.B. Kartal Lisesi, Kartal Rehberlik Araştırma Merkezi, Kocasinan Lisesi, Siyavuşpaşa KML, Kumport İÖO, Fikret Yüzatlı İÖO
* Çiğdem Anaokulu, Ada Anaokulu, Mutlu Çocuk Akademisi
* Ekol Psikolojik Pedagojik Danışmanlık Merkezi
* Pedamed Psikiyatri Tıp Merkezi

Uzmanlık Alanları

Çocuk: Çocuk Gelişim Takibi,Temel Alışkanlıkları Kazandırma (Yeme, uyku, wc eğitimi, vb.) Uyum Davranış Sorunları,Okul Sorunları,Öğrenme Sorunları,Dikkat Eksiklği, Hiperaktivite
Özel Öğrenme Güçlüğü (Okuma ve Yazma da Güçlük),Discalculi (Aritmatik Öğrenme Güçlüğü)
Anne-Baba Eğitimleri,Okul Korkusu,Başarısızlık Korkusu,Çekingenlik,Arkadaş Edinememe
Okul Travmaları,Aile Travmaları,Cinsel Travmalar,Anneden Ayrılma Anksiyetesi,Gece Terörü
Uyku Sorunları,Yeme Sorunları,Alt Islatma, Kaka Tutma, Kaka Kaçırma,Tikler – Takıntılar,
Disiplin Sorunları,Kardeş Kıskançlığı,Öfke Sorunları,Korkular,2-3 Yaş Sendromu,İnatlaşma
Selectif Mutizm

Ergen: Erginlik Sorunları,Karşıt Olma Sendromu,Uyum Davranış Sorunları,Başarısızlık Kaygısı
Sınav Kaygısı,Sınav Koçluğu,Öğrenme Sorunları,Okul Sorunları,Sosyal Fobi,Çekingenlik,
Aile ile Çatışma, Sorumluluk Almama, Kişilik Sorunları, Kaygı Durum Bozuklukları, Yas ve Ka
yıplar.

Yetişkin: Depresyon,Panik Atak,Panik Bozukluk,Takıntılar,Travmalar,Kişilik Bozuklukları,
Bağımlı Kişilik,Unstabil Kişilik,Narsist Kişilik,Borderline Kişilik,Obsesif Kişilik,Histerik Kişilik
Sosyal Fobi,Uzamış Yas ve Kayıplar,Cinsel Travmalar