Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Nedir ?

Refleksoloji; ayaklar vücudun aynası olduğu öğretisine dayanan, yaklaşık 12.000 yıllık bir tarihe dayanmaktadır, insanlığın ortak mirası olarak günümüze kadar gelen, en etkili destekleyici tedavi yöntemlerindendir. Beyindeki sinirlerin vücutta son bulan noktaları olan el ve ayaklara 7000 ve 8000 adet sinir ucu bulunmaktadır.

refleksoloji-uzmani1

Bu noktalar vücudumuzun iç organları ve iskelet sistemine denk gelen noktaların olduğu bir el ve ayak haritasını oluşturur. Burada bulunan sinir uçlarına baskı müdahalesi yapılarak beyindeki hasar görmüş olan sinirlerin uyarılmasını sağlamaktadır.
Seanslar küçük çocuklar ya da engelliler için bir minder ya da hastaların anne tarafından kucağa alınmasıyla gerçekleşir. Ayrıca Refleksoloji’ nin etkisi yaşa, hastalığın seviyesine, hastanın bünyesine, psikolojisine ve hasta yakınlarının psikolojisine bağlı olarak değişir. Denemek için gelen kişilerin inanmamasından kaynaklanan negatif düşünceler Refleksoloji’ nin etkisini azaltabiliyor. Daha iyi sonuçlar için pozitif bir bakış açısının da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Unutmayalım ki Refleksoloji bir alternatif tıp değil tamamlayıcı ve destekleyici bir yöntemdir.

Destekleyici ve Tamamlayıcı

Refleksoloji; en az haftada 1-2 seans olarak uygulanmaktadır. Rahatsızlığın durumuna göre 4-5 seans sonra olumlu ilk belirtileri görülmektedir. Seanslar ortalama 25-30 dakika sürmektedir. Daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşam için Refleksoloji yi hayatımıza sokmanın önemi çok büyüktür. Sadece bir engeli ve rahatsızlığı olanlar değil, günlük hayatın akışı içerisinde rastladığımız stres, öfke, korku ve kronik vücut ağrılarınız için de seans alabilirsiniz. Sonuçlarına siz de şaşıracaksınız. Hiçbir ilaç kullanılmaz ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki Refleksoloji bir alternatif tıp değil, tamamlayıcı ve destekleyici bir yöntemdir.

Refleksoloji Uzmanlığı

Refleksoloji Terapisini uygulayan (Refleksolog) Refleksoloji Uzmanı denir.Bu terapistler Anatomi-Fizyoloji-Kinesiyoloji İlk yardım ve sağlık bilgisi ve aynı zamanda masaj uygulaması anlamında önemli ve gerekli eğitimlerini kabul edilen ve geçerliliği tescillenmiş merkezlerden eğitim alan kişiler olmalıdır.
Refleksoloji sadece masaj anlamında düşünülmemeli, diğer etki ettiği alanlar ile birlikte düşünülmeli bu özelliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Seanslar uygulayan kişiler mutlak surette bu işin eğitimini gerekli yerlerden almış uzman kimseler olmalıdır. Aksi takdirde istenen değişimler sağlanmayacak terapi gören kişi fayda görmeyecektir.

refleksoloji-ayak-masajı-merkezleri

Refleksoloji